Answer:
30.77% probability that this failure is from A.
38.46% probability that this failure is from B.
30.77% probability that this failure is from C.
Step-by-step explanation:
Conditional probability:
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
P(A) is the probability of A happening.
In this question:
30% probability of board A being chosen.
Board A has a 4% probability of failure.
30% probability of board B being chosen.
Board B has a 5% probability of failure.
40% probability of board C being chosen.
Board B has a 3% probability of failure.
For all these questions:
Event A: Failure
So
[tex]P(A) = 0.3*0.04 + 0.3*0.05 + 0.4*0.03 = 0.039[/tex]
Probability that this failure is from A:
Event B: Board A is chosen.
Intersection:
Failure from board A:
[tex]P(A \cap B) = 0.3*0.04 = 0.012[/tex]
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.012}{0.039} = 0.3077[/tex]
30.77% probability that this failure is from A.
Probability that this failure is from B:
Event B: Board B is chosen.
Intersection:
Failure from board B:
[tex]P(A \cap B) = 0.3*0.05 = 0.015[/tex]
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.015}{0.039} = 0.3846[/tex]
38.46% probability that this failure is from B.
Probability that this failure is from C:
Event B: Board C is chosen.
Intersection:
Failure from board C:
[tex]P(A \cap B) = 0.4*0.03 = 0.012[/tex]
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.012}{0.039} = 0.3077[/tex]
30.77% probability that this failure is from C.