Respuesta :
Answer:
Dr Bad Debt Expense $15,442
Cr Allowance for Doubtful Debts $15,442
Explanation:
Under the percentage of sales basis, allowances for doubtful accounts are as under:
Allowance for doubtful accounts = (Net Sales - Other Allowances) * %age
Here
(Net sales - Other Allowances) is $772,100 ($829,000 - $56,900).
Percentage is 2%
By putting values, we have:
($829,000 - $56,900) * 2% = $15,442
So the double entry would be:
Dr Bad Debt Expense $15,442
Cr Allowance for Doubtful Debts $15,442
Remember that previous year doubtful debts are not used for calculating current year allowances for doubtful accounts.
The adjusting entry to record the bad debt expenses is Debit to Bad Debt Expense for $15,442 and Credit to Allowance for Doubtful Debts for $15,442.
Under the percentage of sales basis, the allowances for doubtful accounts equals [(Net Sales - Other Allowances) * Percentage}
Given Information
Net sales = $829,000
Other Allowances = $56,900
Percentage = 2%
Allowances for doubtful accounts = ($829,000 - $56,900) * 2%
Allowances for doubtful accounts = $772,100 * 0.02
Allowances for doubtful accounts = $15,442
The adjusting entry of the bad debt expenses in 2017 is as follows:
Date Account titles and explanation Debit Credit
Bad Debt Expense $15,442
Allowance for Doubtful Debts $15,442
(Being the adjusting entry for the Allowance)
In conclusion, the adjusting entry to record the bad debt expenses is Debit to Bad Debt Expense for $15,442 and Credit to Allowance for Doubtful Debts for $15,442.
See similar solution here
brainly.com/question/14256603