Answer:
c. $(143,000)
Explanation:
The Jinkerson Corporation is considering to discontinue the product U23N. The advantage or disadvantage Jinkerson Corporation will get after the discontinuation of product U23N will be ;
Saving in Fixed manufacturing expense = $144,000
The new fixed manufacturing expense = $234,000 - $144,000 = $90,000
The new fixed selling and administrative expense = $161,000 - $93,000 = 68,000.
The company overall net income will decrease by $143,000.