Answer:
$24,000
Explanation:
The computation of compensation expense is shown below:-
Total expense = Purchase shares × value of the options
= 6,000 × $8
= $48,000
Per year expenses = Total expenses ÷ Years of service
= $48,000 ÷ 2
= $24,000
Therefore, for computing the compensation expense we simply deduct the years of service from total expenses.