Answer:
The change in momentum is [tex]\Delta p = <-1200 , -234 , 0> kg \cdot m/s[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the probe is [tex]m = 170 kg[/tex]
The location of the prob at time t = 22.9 s is [tex]A = <5600, 7200,0>[/tex]
The momentum at time t = 22.9 s is [tex]p = < 51000, -7000, 0> kg m/s[/tex]
The net force on the probe is [tex]F = <-4000 , -780 , 0> N[/tex]
Generally the change in momentum is mathematically represented as
[tex]\Delta p = F * \Delta t[/tex]
The initial time is 22.6 s
The final time is 22.9 s
Substituting values
[tex]\Delta p = <-4000 , -780 , 0> * (22.9 - 22.6)[/tex]
[tex]\Delta p = <-4000 , -780 , 0> * (0.3)[/tex]
[tex]\Delta p = <-1200 , -234 , 0> kg \cdot m/s[/tex]