Your pharmaceutical firm is seeking to open up new international markets by partnering with various local distributors. The different distributors within a country are stronger with different market segments (hospitals, retail pharmacies, etc.) but also have substantial overlap. In Egypt, you calculate that the annual value created by one distributor is $420 million per year, but would be $560 million if two distributors carried your product line. Assuming a nonstrategic view of bargaining, you would expect to capture $ million of this deal. (Hint: The two distributors are independent of each other; therefore, you conduct separate negotiations with each.) Argentina also has two distributors that add value equivalent to the value added by the two distributors in Egypt, but both are run by the government. Assuming a nonstrategic view of bargaining, you would expect to capture $ million of this deal. In Argentina, if you do not reach an agreement with the government distributors, you can set up a less efficient Internet-based distribution system that would generate $140 million in value to you. Assuming a nonstrategic view of bargaining, you would expect to capture $ million of this deal.

Respuesta :

Answer:

Case 1 = $420 million

Case 2 = $280 million

Case 3 = $350 million

Explanation:

As per the data given in the question,

Annual value by one distributor = $420 million per year

Annual value by two distributor = $560 million per year

Case 1)

The marginal value of first distributor is more than second  

So when negotiating the value, it is = $560 million - $420 million = $140 million

and this value would be distribute between both. so each will get = $140 million / 2 = $70 million

and you would expect to capture $420 million of this deal

Case 2)

As distributors are run by government, so negotiation will be done with both the distributor at same time and margin would be $560 million and you would be grabbed = $560 million ÷ 2 = $280 million

Case 3)

In this case marginal amount of contact = $560 million - $140 million = $420 million

and half of it = $420 million ÷ 2 = $ 210 million, which is the amount to be offered  

and you would expect to grab the remaining amount = $560 million - $210 million  

= $350 million

ACCESS MORE
EDU ACCESS