Suppose an aquarium has a length of 4 feet, a width of 2 feet, and is filled with water to a depth of 9 feet. A reef is placed in the aquarium fully submerged, causing the water level to rise by 3 feet. What is the volume of the stone?

Respuesta :

Answer:

[tex]24ft^3[/tex]

Step-by-step explanation:

The information that we kow about the shape of the aquarium:

length:

[tex]l=4ft[/tex]

width:

[tex]w=2ft[/tex]

when the reef is submerged, the water level rises 3 feet. The volume that those 3 ft represent in the aquarium will be the volume of the reef.

Thus, we calculate the volume of water "addition" with the same length and width as the aquarium but with a deep of 3 feet (thi is because the reef caused the water to rise 3 feet), and this is the volume of the reef that was added to the aquarium:

[tex]V=4ft*2ft*3ft\\V=24ft^3[/tex]

The volume of the stone is [tex]24ft^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS