Answer:
4 units can be assigned for incoming traffic while 2 units can be assigned to outgoing traffic to meet the needs.
Step-by-step explanation:
For entering traffic
lambda = 84
mu =30
utilization rho = 2.8
Required Lq <=8, which is possible with 4 servers ( for which Lq =1)
Required waiting time <= 6 sec
Waiting time with 4 servers = Lq / lambda = 1 / 84 min =0.712 sec.
For exiting traffic
lambda = 48
mu = 30
rho = 48/30 =1.6
number of servers needed for Lq <=8 would be 2 ( value is 2.844)
waiting time corresponding to Lq = Lq / lambda = 2.844/48 = 0.059 min = 3.55 sec
As each condition is satisfied with this allocation we can conclude that 4 units can be assigned for incoming traffic while 2 units can be assigned to outgoing traffic to meet the needs.