Scora, Inc., is preparing its master budget for the quarter ending March 31. It sells a single product for $60 per unit. Budgeted sales for the next three months follow. January February March Sales in units 1,200 2,200 1,700 Prepare a sales budget for the months of January, February, and March.

January February March April
Sales in units 1,200 2,000 1,600 1,400

Respuesta :

Answer:

January= $72,000

February= $120,000

March= $96,000

April= $84,000

Explanation:

Giving the following information:

January February March April

Sales in units 1,200 2,000 1,600 1,400

The sales budget is simply multiplying the sales in units for its selling price:

January= 1,200*60= $72,000

February= 2,000*60= $120,000

March= 1,600*60= $96,000

April= 1,400*60= $84,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS