Respuesta :
Answer:
-5.396Joules
Explanation:
Work is said to be done when a force causes a body to move through a distance and acts in the direction of the force.
Work done = Force × Distance
Given force = mg
Force = 2.20×9.81
Force applied on the string = 21.58N
Distance will be the difference in height = 4.75-5.00
= 0.25m
Negative work done on the pendulum during the first entirely oscillation = 21.58×0.25
= -5.396Joules
Answer:
Negative workdone = 5.39J
Explanation:
Mass (m) = 2.20kg
h₁ = 5.0m
h₂ = 4.75m
g = 9.8m/s²
Potential energy (PE) = mgh
M = mass
g = acceleration due to gravity
h = height
Work done = force * distance
Force = mass * acceleration (a or g)
Work done = mg * s
P.E = mgs = mgh
Negative potential energy of the pendulum = Mgh₂ - Mgh₁
P.E = mg(h₂-h₁)
P.E = 2.20 * 9.80 * (5.0 - 4.75)
P.E = 21.56 * 0.75
P.E = 5.39J
The negative potential work done = 5.39J