contestada

If a person borrows $2500.00 and, after 9 months, pays off the loan in the amount of $2603.13, what per annum rate of interest was charged?

Respuesta :

Answer:

The annual interest rate was of 5.5%.

Step-by-step explanation:

This is a simple interest problem.

The simple interest formula is given by:

[tex]E = P*I*t[/tex]

In which E are the earnings, P is the principal(the initial amount of money), I is the interest rate(yearly, as a decimal) and t is the time, in years.

After t years, the total amount of money is:

[tex]T = E + P[/tex].

In this problem:

Borrows 2500, so [tex]P = 2500[/tex]

Pays off the loan at $2603.13, so [tex]T = 2603.13[/tex]

This means that

[tex]T = E + P[/tex].

[tex]2603.13 = E + 2500[/tex]

[tex]E = 103.13[/tex]

We also have

9 months. An year has 12 months, so [tex]t = \frac{9}{12} = 0.75[/tex]

We have to find I.

[tex]E = P*I*t[/tex]

[tex]103.13 = 2500*I*0.75[/tex]

[tex]I = \frac{103.13}{2500*0.75}[/tex]

[tex]I = 0.055[/tex]

The annual interest rate was of 5.5%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS