Consider the reaction:

3A +5B + 1C --> 2D + 1E

If you have 6 moles of reactant A and excess of B and C, how much product E would be formed? Show work so I can understand please.

Respuesta :

3A=6 mol
A = 6/3
A = 2 mol

E= 2 mol

thats what I learned from school, but its been 3 months since I graduated, I hope I'm not making any mistake
Ver imagen chiiika

Answer: 2 moles of 'E' will be formed.

Explanation:

Reaction follows:

[tex]3A+5B+1C\rightarrow 2D+1E[/tex]

By Stoichiometry,

3 moles of 'A' is producing 1 mole of 'E'

Therefore, 6 moles of A will produce = [tex]\frac{1}{3}\times 6=2[/tex] moles of 'E'

6 moles of reactant 'A' is producing 2 moles of 'E' for a given reaction.


ACCESS MORE
EDU ACCESS