contestada

Pablo buys a 4 pack of towels for $19.60 .
Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

$4.90 per towel

Step-by-step explanation

If each towel costs and equal amount, you divide the full amount of the pack, $19.60, by the number of towels, which is 4, which gives you $4.90 as the answer.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico