Respuesta :
Answer:
5720miles
Explanation:
Given,
diameter of Sun= 1,395,000km
=(1395000*0.621371) miles
=8.67*105miles
distance between Sun and Proxima Centauri= 4.20*1013 km
=(4.20*1013 *0.621371) miles
=2.60*1013 miles
Scaled down diameter of sun = 12inch
=(12*1.58*10-5)miles
=1.89*10-4 miles
, therefore, the scale factor =
=2.18*10-10
therefore the scaled-down distance between Sun and Alpha Centauri = scale factor* actual distance
=2.18*10-10 * 2.60*1013 miles
=5668miles
Therefore the answer would be 5720 miles (error due to rounding off)
Answer:
5702 miles
Explanation:
First, let us find the rate at which the shrinking down is occurring.
If 1,395,000 km has been shrunk down to 12 inches, that means that 1 km will be:
1 km = [tex]\frac{12}{1395000}[/tex] = [tex]8.602 * 10^{-6} inches[/tex]
Therefore, the distance between the sun and the next closest star, in inches, will be:
[tex]4.20 * 10^{13} km = 4.20 * 10^{13} * 8.602 * 10^{-6} = 361284000[/tex] inches
Finally, we have to convert this distance to miles.
1 inch = [tex]1.57828 * 10^{-5}[/tex] miles
Therefore, 361284000 inches will be:
[tex]361284000 * 1.57828 * 10^{-5}[/tex]
= [tex]5702[/tex] miles
The nearest neighbor of the sun is 5702 miles away from the sun.