Respuesta :
Answer:
a. Decreased by 7010 units
Explanation:
Variable costing net operating income$ 90,000
Add manufacturing overhead costs
deferred in inventory under absorption
costing ($125,750-$90,000) $35,750
Deduct fixed manufacturing overhead costs released from inventory under absorption costingAbsorption costing net operating income $125,750
Fixed manufacturing overhead per unit = $58,650 ÷ 11,500 units = $5.1 per unit
Manufacturing overhead deferred in (released from) inventory = Fixed manufacturing overhead in endinginventory − Fixed manufacturing overhead in beginning inventory$35,750= ($5.1 per unit × Units in ending inventory) − ($5.1 per unit × Units in beginning inventory)$35,750 = $5.1 per unit × (Units in ending inventory − Units in beginning inventory)(Units in ending inventory − Units in beginning inventory)
= $35,750÷ $5.1 per unit = 7,010 units
Answer:
Option B, increased by 7,010 units is the correct answer
Explanation:
The profits under absorption costing of $125,750 is higher than the one recorded under variable costing of $90,000,this implies that more inventory items have been charged with fixed cost included in the closing value of inventory.
The fixed manufacturing overhead per unit=$58,650/11,500
=$5.1
Invariably, each item of closing inventory under absorption costing has $5.1 of fixed cost included in it.
The difference between both methods' profit figures $35,750 ($125,750-$90,000)
number of increase in closing inventory=difference in profit figures/fixed cost per unit
number of increase in closing inventory=$35,750/$5.1
=7,010