Respuesta :
Answer: Please see explanation column for answer
Explanation:
TENT TYPE---STANDARD CAMPING TENT
Standard camping tent 21 yards $9.50 per yard
Actual qty purchased in yards = 5900
Actual qty used= 2670
Standard Price= $9.50
Standard quantity yards =290x21= 6090 yards
Actual price per yard= $22,420/5900=$3.8
TENT TYPE---DELUXE BACKPACKING TENT
Deluxe backpacking tent 16 yards $7.60 per yard
Actual qty purchased in yards =2900
Actual qty used= 1480
Standard quantity yards =370X 16= 5920 Yards
Actual price per yard= $14,500/ 2900= $5
Standard price= $7.60
A) To find Direct Material Price Variance
For Standard Model
Actual quantity purchased x Actual price=5900x3.8=$22,420
Actual quantity x Standard price=5900x9.50= $56,050
Direct Material Price Variance which is favourable is given by $56,050 - $22,420= $33, 630
For Deluxe
Actual quantity purchased x Actual price= 2900x 5.0= 14,500
Actual quantity x Standard price=2900x7.60=$22,040
Direct Material Price Variance which is favourable is given by = $22,040-14500=$7540
TOTAL DIRECT MATERIAL PURCHASE PRICE VARIANCE = $33,630-$7,540=$26,090
B) To find Direct Material Quantity Variance
For Standard
Actual quantity x standard price= 2,670x $9.50=$25,365
Standard quantity x Standard price=6090x9.50= $57, 855
Direct Material Quantity Variance which is Favorable is given by $57,855-$25,365= $32,490
For Deluxe
Actual quantity x standard price= 1480 x $7.60=$11,248
Standard quantity x Standard price= 5920 x $7.60= $44,992
Direct Material Price Variance which is Favorable is given by $44,992 -$11,248= $33,744
TOTAL DIRECT MATERIAL QUANTITY VARIANCE = $33,744-$32,490 =$1254
Journal to record purchase of materials and incurred price variance
March
Raw materials inventory ----Debit 78,090……….(5900x9.50 + 2900x7.60)
Direct Materials price variance-----Debit $26,090
Accounts Payable----------------Credit $36, 920……..($=$22,420+14,500 )
Journal to record use of direct materials and Incurred price variance
March
Work in progress inventory ----Debit 102,847 ……….(6090 x$9.5 + 5920 x 7.60)
Direct Materials quantity variance-----Debit $1254
Accounts Payable----------------Credit $36,613……. .....(2670 x 9.5+ 1480 x 7.60)
The direct-material purchase price variance and quantity variance for March is :
For Standard Model= $33, 630 , $32,490
For Deluxe Model= $26,090 , $1254
Rocky Mountain Camping Equipment
What all information we have ?
Standard camping tent 21 yards $9.50 per yard
Actual qty purchased in yards = 5900
Actual qty used= 2670
Standard Price= $9.50
Standard quantity yards =290x21= 6090 yards
Actual price per yard= $22,420/5900=$3.8
Deluxe backpacking tent 16 yards $7.60 per yard
Actual qty purchased in yards =2900
Actual qty used= 1480
Standard quantity yards =370X 16= 5920 Yards
Actual price per yard= $14,500/ 2900= $5
Standard price= 0$7.60
Part A) To find Direct Material Price Variance is :
For Standard Model
Direct Material Variance=Actual quantity purchased x Actual price
Direct Material Variance=5900x3.8
Direct Material Price Variance=$22,420
Actual quantity x Standard price=5900x9.50= $56,050
Direct Material Price Variance which is favourable is given by $56,050 - $22,420
Direct Material Price Variance = $33, 630
For Deluxe
Actual quantity purchased x Actual price= 2900x 5.0= 14,500
Actual quantity x Standard price=2900x7.60=$22,040
Direct Material Price Variance which is favourable is given by = $22,040-14500=$7540
Total Direct Material = $33,630-$7,540
Total Direct Material =$26,090
Part B) To find Direct Material Quantity Variance
For Standard
Actual quantity x standard price= 2,670x $9.50=$25,365
Standard quantity x Standard price=6090x9.50= $57, 855
Direct Material Quantity Variance which is Favorable is given by =$57,855-$25,365
= $32,490
For Deluxe
Actual quantity x standard price= 1480 x $7.60=$11,248
Standard quantity x Standard price= 5920 x $7.60= $44,992
Direct Material Price Variance which is Favorable is given by :
=$44,992 -$11,248
= $33,744
Total direct material quality variance = $33,744-$32,490
Total direct material quality variance=$1254
2. The Journal to record purchase of materials and incurred price variance is :
March
Raw materials inventory Dr. 78,090
Direct Materials price variance Dr. $26,090
Accounts Payable Cr. $36, 920
(Journal to record use of direct materials and Incurred price variance)
March
Work in progress inventory Dr. $ 102,847
Direct Materials quantity variance Dr. $1254
Accounts Payable Cr. $36,613
Learn more about "Journal Entry":
https://brainly.com/question/15889958?referrer=searchResults