Respuesta :
Answer:
$0.41
Step-by-step explanation:
Take the total cost and divide by the number of cans
2.46/ 6
.41
The price is 41 cents per can or$.41
$0.41 is your answer because since they cost $2.46 in total and there are 6 sodas you want to divide the total price by 6 and get what each one cost which is $0.41.