Answer:
1 taco costs $1.5 and 1 burrito costs $3.25
Step-by-step explanation:
-Let t denote tacos and b denote burritos.
-The system of equations in the two weeks can then be expressed as below:
[tex]8t+5b=28.25\ \ \ \ \ \ ...i\\\\7t+7b=33.25\ \ \ \ \ \ ...ii[/tex]
make t the subject of the formula in i and then substitute in ii to solve for both unknowns:
[tex]8t=28.25-5b\\\\t=\frac{1}{8}(28.25-5b)\\\\\\\therefore 7t+7b=33.25\\\\\frac{7}{8}(28.25-5b)+7b=33.25\\\\\\24.71875-4.375b+7b=33.25\\\\8.53125=2.625b\\\\\\b=3.25\\\\t=\frac{1}{8}(28.25-5\times3.25)=1.5[/tex]
Hence, 1 taco costs $1.5 and 1 burrito costs $3.25