Respuesta :
Answer:
$2.34
Step-by-step explanation:
Cost of 4 boxes
The cost of 4 boxes must be the difference between the total and the strawberries
total-strawberries
12.25-2.89=9.36
4 boxes costs $9.36
Cost of 1 box
You bought 4 boxes for $9.36, and each box costs the same, so we can divide the cost by the number of boxes
cost/boxes
9.36/4=2.34
Each box of cereal costs $2.34
Answer:
$2.34
Step-by-step explanation:
So first you have to subtract 2.89 from 12.25. then you should get 9.36. After you get that you have to divide 9.36 by 4 because there are 4 boxes of cereal and we need to know how much is the cost of one box of cereal. ONce you get that the answer would be $2.34.