Respuesta :

Answer:

We need to find the unit rates for the fruit. To do this, divide the cost by the number of pounds

Grapefruit:

cost/pounds

$3/6 pounds

3/6=0.5

0.5 per pound

Apples:

cost/pounds

$2.65/5 pounds

2.65/5=0.53

0.53 per pound

ACCESS MORE