The molecular weight of CaCl2 is 110.98 g/mol. In order to make up 500. mL of a 0.500 M solution, you need:. . a)55.6 g. b)27.7 g. c)222.2 g. d)111.1 g. e)34.4 g

Respuesta :

Molar mass CaCl2 = 110.98 g/mol

Volume = 500.0 mL in liters = 500. 0 / 1000 => 0.5 L

molarity = 0.500 M

mass = molar mass x volume x molarity

mass = 110.98 x 0.5 x 0.500

mass = 27.7 g

Answer B

hope this helps!

Answer: The correct answer is option b.

Explanation:

To calculate the mass of solute which is [tex]CaCl_2[/tex], we use the equation given for molarity:

[tex]Molarity=\frac{\text{Mass of solute}\times 1000}{\text{Molar mass of solute}\times \text{volume of solution in ml}}[/tex]

We are given:

Molarity of the solution = 0.5 M

Volume of the solution = 500 mL

Molar mass of [tex]CaCl_2[/tex] = 110.98g/mol

Mass of [tex]CaCl_2[/tex] = ? g

Putting values in above equation, we get:

[tex]0.5=\frac{\text{Mass of solute}\times 1000}{110.98\times 500}\\\\\text{Mass of }CaCl_2=27.7g[/tex]

Hence, the correct answer is option b.

ACCESS MORE
EDU ACCESS