A package of cheese that contains 11 slices cost $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice? Explain how you found your answer.

Respuesta :

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

we must found cost of 1 slice of cheese first.

11 slices of cheese are $2.97

1 slice of cheese is $2.97÷11

18 slices of cheese are $2.97÷11×18 = $4.86

or you can calculated 1 slice of cheese

2.97÷11 = $0.27 and 0.27×18 = $4.86

both methods are correct