Yuki bought a pound of confetti for $ 12 $12dollar sign, 12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 1616 ounces in 1 11 pound.

Respuesta :

We have been given that bought a pound of confetti for $12. We are asked to find price per ounce of confetti.

We know that 1 pound equals 16 ounces. To find cost of per ounce confetti, we will divide total cost by 16 as:

[tex]\text{Cost of per ounce confetti}=\frac{\$12}{16}[/tex]

[tex]\text{Cost of per ounce confetti}=\frac{\$3}{4}[/tex]

[tex]\text{Cost of per ounce confetti}=\$0.75[/tex]

Therefore, the cost of per ounce confetti is $0.75

ACCESS MORE