Please help, i am pretty stumped. Math is not my strongest subject haha
![Please help i am pretty stumped Math is not my strongest subject haha class=](https://us-static.z-dn.net/files/d2f/aa6277c36ac26f7e7f9f59b98ffb50fc.png)
Answer:
The answer is B (2nd choice)
Yogurtland-
0.25 x 5 is 1.25.
5.25 plus 1.25 is 6.50.
Tuttimelon-
0.50 x 5 is 2.50
4 + 2.50 is 6.50
The results are the same.
Hope it helps you!
Answer:
5 toppings for 6.50
Step-by-step explanation:
Multiply 0.25 x 5 (toppings)=1.25
1.25 add 5.25 (amount it costs) =6.50$
Multiply 0.50 x 5 = 2.50
2.50 add 4 = 6.50 $
At 5 toppings for 6.50$, the price would be the same for both stores.