Respuesta :
800 ml is the volume in mL of 3.59 g CO2 of gas at 2.09 atm and -14°C.
Explanation:
Data given:
mass of the carbon dioxide gas = 3.59
pressure of the carbon dioxide gas = 2.09 atm
temperature of the carbon dioxide gas = -14 degrees OR 273.15 +(-14) = 259.15 K
atomic mass of carbon dioxide =44.01 grams/mole
R = 0.0821 L.atm/mole K
volume occupied by the gas =?
number of moles of CO2 = [tex]\frac{mass}{atomic mass of 1 mole}[/tex]
number of moles = [tex]\frac{3.59}{44.01}[/tex]
number of moles of carbon dioxide gas = 0.081 moles
from ideal gas law
PV = nRT
V = [tex]\frac{0.081 X 0.0821 X 259.15}{2.09}[/tex]
V = 0.80 L is the volume of carbon dioxide gas
volume in ml = 0.8 x 1000
volume in ml= 800 ml
The volume in mL will be "800 mL".
Given that:
- Mass of CO₂ = 3.59
- Pressure of CO₂ = 2.09 atm
- Temperature of CO₂ = -14°C
= 259.15 K
- Atomic mass of CO₂ = 44.01 g/mol
Now,
The number of moles of CO₂ will be:
= [tex]\frac{Mass}{Atomic \ mass}[/tex]
= [tex]\frac{3.59}{44.01}[/tex]
= [tex]0.081 \ moles[/tex]
By using the Ideal gas law, we get
→ [tex]PV = nRT[/tex]
or,
→ [tex]V = \frac{nRT}{P}[/tex]
By substituting the values, we get
[tex]= \frac{0.081\times 0.0821\times 259.15}{2.09}[/tex]
[tex]= 080 \ L[/tex]
or,
[tex]= 0.8\times 1000[/tex]
[tex]= 800 \ mL[/tex]
Thus the above answer is appropriate.
Learn more about volume here:
https://brainly.com/question/22791115