Answer:
Plan A
Step-by-step explanation:
Find the unit rates for each plan
Plan A:
cost/minutes
0.54/2=0.27
1.08/4=0.27
0.27 per minute
Plan B:
The unit rate is given in the equation
The equation is multiplying 0.289 by x (minutes), so each minute must cost 0.289
About 0.29 per minute
Plan A is cheaper because 0.27 is less than 0.289