Amasammiesakowsler
Amasammiesakowsler Amasammiesakowsler
  • 29-07-2016
  • Mathematics
contestada

Which equation models this problem?
Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel?
A:
B:
C:
D:

Respuesta :

CamdenC CamdenC
  • 29-07-2016
$48.80/8.00 towels=$6.10
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-08-2016
8 towels cost ........... 48.80$
1 towel costs............ p

p= 48.80/8=6.10 $ costs a towel

p=48.8/8 => 8p=48.8

The right answer is A. 8*p=48.8

Answer Link

Otras preguntas

Marijuana's effects on speech (i.e., rapid or slurred speech, circumstantial talk, and loquaciousness) occur in __________.
Your friend is looking over your shoulder while you are reading in your abnormal psychology textbook about conduct disorders. your friend says, "conduct disorde
what happens every time our cells divide
"negroes, whether slaves or free, that is, men of the african race, are not citizens of the united states by the constitution. the legal condition of a slave in
find the center and radius of the circle (x+8)^2+(y-2)^2=25
tropical rain forests support more species per unit than any other terrestrial ecosystem what is one way rain forests are important to the health of the biosphe
own body cells trigger an immune response causing
A company says that the probability of finding an all-star card in a game pack is 12.5%. A student wants to determine the probability that, if he buys 6 game pa
5 plus 5 divided by 2 times 300032 plus 6
Ben purchased a 2 liter bottle of soda. Which of these is equal to 2 liters? A) 1,000 dl B) 1,000 ml C) 2,000 dl D) 2,000 ml