A company has found that the daily demand x for its boxes of chocolates is inversely proportional to the price p. When the price is $5, the demand is 800 boxes. Approximate the demand when the price is increased to $6.

Respuesta :

The demand is 667 boxes  when the price is increased to $6.

Step-by-step explanation:

Given that,

  • The variable x is the demand and
  • The variable p is the price.
  • Let  k be the constant of proportionality.

We then express the inverse relationship as:

⇒ [tex]x = \frac{k}{p}[/tex]

⇒ [tex]k=xp[/tex]

It is given that, when the price is $5, the demand is 800 boxes.

So, substitute x=800 and p=5

⇒ [tex]k=800\times 5[/tex]

⇒ [tex]k=4000[/tex]

To find the price increased to $6 :

Now, substitute x = 6 and k = 4000 to solve for p.

⇒ [tex]p=\frac{k}{x}\\\\[/tex]

[tex]=\frac{4000}{6}\\\\[/tex]

[tex]=666.6667[/tex]

⇒ 667 (approximately)

Therefore, the demand at a price of $6 is approximately 667 boxes.

ACCESS MORE
EDU ACCESS