6. Apples cost $1.99 per pound.
a. How much do 3 1/4 pounds of apples cost?
b. How much do x pounds of apples cost?
c. Clare spent $5.17 on apples. How many pounds of apples did Clare buy?

Respuesta :

a) 3 1/4 pounds of apple costs $6.46

b) X pounds of apple costs $1.99X

c) Clare bought 2.59 pounds of apple

Step-by-step explanation:

Cost of apple per pound= $1.99

a) 3 1/4 pounds = 13/4 pound

Cost for 13/4 pounds of apple = 1.99(13/4)

= $6.46

b) cost for X pound = 1.99(X)

=$ 1.99X

c) money spent for apples = $5.17

Cost per pound = $1.99

Total weight of apple bought = 5.17/1.99

= 2.59 pounds of apple

ACCESS MORE