Respuesta :
Answer:
a) maximum wavelength for destructive interference = 220 m
b) maximum wavelength for constructive interference = 110 m
Explanation:
The antennas are placed such that
A ------110 m------ B --30 m-- Q
For destructive interference, the difference in path length of the waves from each antenna is related to the wavelength through.
(m + ½)λ = |d₁ - d₂|
For maximum wavelength, m = 0 and
(λ/2) = |d₁ - d₂|
And for Constructive interference, the difference in path length of the waves from the two antennas is related to the wavelength through
mλ = |d₁ - d₂|
For maximum wavelength, m = 0
λ = |d₁ - d₂|
d₁ = path length from Q to A = 110+30 = 140 m
d₂ = path length from Q to B = 30 m
|d₁ - d₂| = 140 - 30 = 110 m
So, maximum wavelength for destructive interference is given as
(λ/2) = |d₁ - d₂| = 110
λ = 110 × 2 = 220 m
maximum wavelength for Constructive interference is given as
λ = |d₁ - d₂| = 110
λ = 110 m
Hope this Helps!!!
The wavelengths will be:
(A) 220 m
(B) 110 m
According to the question,
Horizontal distance,
- 30 m
AQ,
- 110+30 = 140
(A)
For destructive:
→ [tex]\frac{\lambda}{2} = 110[/tex]
→ [tex]\frac{3 \lambda}{2} =110[/tex]
or,
→ [tex]\frac{S \lambda}{2} =110[/tex]
For [tex]\lambda_{max}[/tex],
→ [tex]\frac{\lambda}{2} = 110[/tex]
[tex]\lambda = 220 \ m[/tex]
(B)
For constructive:
We know
- [tex]\lambda = 110[/tex]
- [tex]2 \lambda = 110[/tex]
- [tex]3 \lambda = 110[/tex]
then,
[tex]\lambda_{max} = 110 \ m[/tex]
Thus the above answer is correct.
Learn more:
https://brainly.com/question/15088388