zelda3907
zelda3907 zelda3907
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

ankur bought a toy for rs 130 and sold it to his friends for 150 .profit incurred by him is​

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 04-04-2020

Hope this will help u...

Look at the attached picture⤴

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 04-04-2020

Answer:

Rs 20

Step-by-step explanation:

Profit = selling price - cost price

= 150 - 130

= Rs 20

Answer Link

Otras preguntas

if 60 ounces of soap cost $6.50,what is the unit rate?
More points here you go take it
May I please receive help?
what is the factor of a2b
i don't get this please help me
Name the body of water that allowed trade to naturally occur between the Arabian peninsula and the east coast of Africa
Is 7.5 x 103 in scientific notation? If your answer is yes, explain how you know. If your answer is no, how would you write the number in scientific notation?
why are some substances such as magnesium and fluoride allowed in drinking water
A government exists in order to keep law, order, and discipline in a country .why do you think these are necessary? for gr3
Which ordered pair is a solution to the system of inequalities? −x + 3y < 12 x + y ≥ 4 A) (0, 0) B) (−6, 1) C) (3, 3) D) (1, 2)