Ellen can buy bottles of water in packages of 6 for $10.98 or in packages of 4 for $8.92. How much money does she save by buying 12 bottles of water at the better price?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

First divide 10.98 by 6 then 8.92 by 4 and subtract the two answers

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

10.98+10.98=21.96

8.92 x 3=26.76

26.76-21.96=4.8