Respuesta :

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

ACCESS MORE