2. What is the final temperature of a gas when the volume at 15.0 degrees Celsius was
15 L and changed to 5.0 L if the pressure remains constant?

Respuesta :

Answer:

- 177°C

Explanation:

Data obtained from the question include:

V1 (initial volume) = 15L

T1 (initial temperature) = 15°C = 15 + 273 = 288K

V2 (final volume) = 5L

T2 (final temperature) =?

Since the pressure is constant, the gas is obeying Charles' law.

Using the Charles' law equation V1/T1 = V2/T2, the final temperature of the gas can be obtained as follow:

V1/T1 = V2/T2

15/288 = 5/T2

Cross multiply to express in linear form as shown below:

15 x T2 = 288 x 5

Divide both side by 15

T2 = (288 x 5)/15

T2 = 96K

Now, we need to convert 96K to celsius temperature. This is illustrated below

°C = K - 273

°C = 96 - 273

°C = - 177°C

ACCESS MORE
EDU ACCESS