Answer:
acceleration of object = 1.792 [tex]ms^{-2}[/tex]
Explanation:
Given
mass, m = 4.8 kg
Force, F = 8.6 N = 8.6 kg [tex]ms^{-2}[/tex]
acceleration, a = ?
We know that the newton's second law of motion gives the relation between mass and force required to accelerate it which is expressed in the form of equation as:
F = ma
Acceleration a = F/m
= 8.6 kg [tex]ms^{-2}[/tex] / 4.8 kg
= 1.792 [tex]ms^{-2}[/tex]