sarah has a stack of 8 plates, each plate is 0.5 inches tall and she is trying to wrap them as a gift. If each plate has a diameter of 10 inches, what is the approximate amount of wrapping paper she will need to cover the plates

Respuesta :

Answer:

283 square inches

Step-by-step explanation:

Stacking 8 plates with height of each being 0.5 inch will form a cylinder with height 4 inches.

The radius of the cylinder is half the diameter

[tex]r = \frac{10}{2} = 5in[/tex]

The total surface area of this cylinder is:

[tex] = 2\pi \: r(r + h)[/tex]

We substitute the values to get:

[tex] = 2 \times \pi \: \times 5(5+ 4) \\ = 10 \times 9\pi \\ = 90\pi \\ = 282.6 {in}^{2} [/tex]

She will need approximately 283 square inches of wrapping

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico