William measures a test tube and finds that the mass of the test tube is 5g. He places the lone reactant in the test tube and finds the mass to be 12.5g. He carries out a reaction by heating the test tube. At the end of the reaction, he measures the mass of the test tube containing the lone product and finds it to have a mass of 9.3g. What is the percent yield for this experiment if he expected to produce 5g of product?

Respuesta :

86 percent is the percent yield for this experiment if he expected to produce 5g of product.

Explanation:

Given that:

mass of test tube = 5 grams

mass of test tube + reactant is 12.5 grams

mass of reactant = ( mass of test tube + reactant ) - (mass of test tube)

mass of reactant = 12.5 -5

                             = 7.5 grams

when 7.5 grams of reactant is heated mass of test tube was found to be 9.3 grams.

so mass of product formed = 9.3 - 5

                                             = 4. 3 grams of product is formed (actual yield)

However, he expected the product to be 5 grams (theoretical yield)

Percent yield = [tex]\frac{actual yield}{theoretical yield}[/tex] x 100

          putting the values in the formula:

percent yield = [tex]\frac{4.3}{5}[/tex] x 100

                     = 86 %

86 percent is the percent yield.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico