Respuesta :

Answer:

The t value for 95% confidence with df = 9 is t = 2.262.

Step-by-step explanation:

your welcome!

Answer:

The value of t-score for 95% confidence interval and a sample of size 5 is 2.776.

Step-by-step explanation:

The (1 - α)% confidence interval for population mean (μ) in case the population  standard deviation is not known is given by:

[tex]CI=\bar x\pm t_{\alpha/2, (n-1)}\times \frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]

Here,

[tex]\bar x[/tex] = sample mean

s = sample standard deviation

n = sample size

[tex]t_{\alpha/2, (n-1)}[/tex] = critical value.

The information provided is:

The confidence level is, (1 - α)% = 95%.

The sample size is, n = 5.

Compute the t score as follows:

[tex]t_{\alpha/2, (n-1)}=t_{0.0.5/2, (5-1)}=t_{0.025, 4}=2.776[/tex]

*Use a t-table for the critical value.

Thus, the value of t-score for 95% confidence interval and a sample of size 5 is 2.776.

Ver imagen warylucknow
ACCESS MORE
EDU ACCESS