Answer: The moles and mass of oxygen gas needed to react is 4.175 moles and 133.6 grams
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of ammonia = 56.8 g
Molar mass of ammonia = 17 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of ammonia}=\frac{56.8g}{17g/mol}=3.34mol[/tex]
For the given chemical equation:
[tex]4NH_3+5O_2\rightarrow 4NO+6H_2O[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
4 moles of ammonia reacts with 5 mole of oxygen gas
So, 3.34 moles of ammonia will react with = [tex]\frac{5}{4}\times 3.34=4.175mol[/tex] of oxygen gas
Now, calculating the mass of oxygen gas from equation 1, we get:
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
Moles of oxygen gas = 4.175 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]4.175mol=\frac{\text{Mass of oxygen gas}}{32g/mol}\\\\\text{Mass of oxygen gas}=(4.175mol\times 32g/mol)=133.6g[/tex]
Hence, the moles and mass of oxygen gas needed to react is 4.175 moles and 133.6 grams