Answer: The volume of stock solution of NaOH that the student should use is 150 mL
Explanation:
To calculate the volume of stock solution, we use the equation:
[tex]M_1V_1=M_2V_2[/tex]
where,
[tex]M_1\text{ and }V_1[/tex] are the molarity and volume of the stock NaOH solution
[tex]M_2\text{ and }V_2[/tex] are the molarity and volume of diluted NaOH solution
We are given:
[tex]M_1=8.0M\\V_1=?L\\M_2=0.60M\\V_2=2.0L[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]8.0\times V_1=0.60\times 2.0\\\\V_1=\frac{0.60\times 2.0}{8.0}=0.15L=150mL[/tex]
Conversion factor used: 1 L = 1000 mL
Hence, the volume of stock solution of NaOH that the student should use is 150 mL