a car travels 250km and stops along the way. the entire trip takes 5 hours. what is the average speed of the car
a) 25 km/h
b) 40 km/h
c) 50 km/h
d) 250 km/h

Respuesta :

Answer: Option c) 50 km/h

Explanation:

Distance traveled by car = 250km

Time taken = 5 hours

Average speed of the car = ?

Recall that average speed is the total distance travelled divided by the total time taken.

i.e Average speed = Distance / Time

= 250km/5 hours

= 50 Km/hr

Thus, the average speed of the car is

50 Km/hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS