Answer:
i - Molality → 0.69 m
ii- 5.1 g of NaNO₃ are required
Explanation:
Our solute is the NaNO₃.
Molality is a sort of concentration, that indicates the moles of solute in 1kg of solvent. (mol/kg)
Molality → moles of solute / kg of solvent
We convert the mass of solvent, from g to kg
17 g . 1kg / 1000 g = 0.017kg
We determine the moles of NaNO₃ → 1 g / 85 g/mol = 0.0117 moles
i - Molality → 0.0117 mol / 0.017 kg = 0.69 m
ii- Molality is 2 m
It means that 2 moles of solute is contained in 1kg of solvent
We convert the mass of solvent from g to kg
30 g . 1kg / 1000 g = 0.030 kg
Molality = mol / mass of solvent (kg) → mol = Molality . mass of solvent(kg)
mol = 2 m . 0.030kg → 0.060 moles
We convert the moles to mass → 0.060 mol . 85 g / 1 mol = 5.1 g of NaNO₃