contestada

A truck tire with a radius of 0.35 m rotates at an angular speed of 66.4 rad/s. What is the tires angular displacement in one minute?

Respuesta :

Answer:

3984 rad

Explanation:

The angular speed of a rotating object is the rate of change of angular displacement of the object.

Mathematically, it is given by

[tex]\omega=\frac{\Delta \theta}{\Delta t}[/tex]

where

[tex]\omega[/tex] is the angular speed

[tex]\Delta \theta[/tex] is the angular displacement

[tex]\Delta t[/tex] is the time interval

In this problem, we have:

[tex]\omega=66.4 rad/s[/tex] is the angular speed of the tire

We want to know what is the angular displacement in one minute, so in a time interval of

[tex]\Delta t = 1min = 60 s[/tex]

Solving the equation, we find:

[tex]\Delta \theta = \omega \Delta t =(66.4)(60)=3984 rad[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS