Respuesta :
Answer:
90% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is [45.688 , 85.552].
Step-by-step explanation:
We are given that a student records the repair cost for 6 randomly selected stereos. A sample mean of $65.62 and standard deviation of $24.23 are subsequently computed.
Firstly, the pivotal quantity for 90% confidence interval for the true mean repair cost for the stereos is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\bar X - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ~ [tex]t_n_-_1[/tex]
where, [tex]\bar X[/tex] = sample mean repair cost = $65.62
s = sample standard deviation = $24.23
n = sample of stereos = 6
[tex]\mu[/tex] = true mean repair cost
Here for constructing 90% confidence interval we have used t statistics because we don't know about population standard deviation.
So, 90% confidence interval for the true mean repair cost, [tex]\mu[/tex] is ;
P(-2.015 < [tex]t_5[/tex] < 2.015) = 0.90 {As the critical value of t at 5 degree of
freedom are -2.015 & 2.015 with P = 5%}
P(-2.015 < [tex]\frac{\bar X - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < 2.015) = 0.90
P( [tex]-2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]{\bar X - \mu}[/tex] < [tex]2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.90
P( [tex]\bar X -2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] < [tex]\mu[/tex] < [tex]\bar X +2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] ) = 0.90
90% confidence interval for [tex]\mu[/tex] = [ [tex]\bar X -2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] , [tex]\bar X +2.015 \times {\frac{s}{\sqrt{n} }[/tex] ]
= [ [tex]65.62 -2.015 \times {\frac{24.23}{\sqrt{6} }[/tex] , [tex]65.62 +2.015 \times {\frac{24.23}{\sqrt{6} }[/tex] ]
= [45.688 , 85.552]
Therefore, 90% confidence interval for the true mean repair cost for the stereos is [45.688 , 85.552].