Respuesta :
Answer:
[tex]E=\sqrt{\frac{2u_E}{\epsilon_0}}=1.8*10^6N/C\\B=\sqrt{2\mu_0}=1.58*10^{-3}T[/tex]
Explanation:
The energy density of electromagnetic waves can be computed as
[tex]u_{E}=\frac{1}{2}\epsilon_0E^2\\u_B=\frac{B^2}{2\mu_0}[/tex]
The power is the energy per unit of time. Hence we can take uE and Ub as 15.29J
By taking apart E and B we have
[tex]E=\sqrt{\frac{2u_E}{\epsilon_0}}=1.8*10^6N/C\\B=\sqrt{2\mu_0}=1.58*10^{-3}T[/tex]
hope this helps!!
Answer:
[tex]E_{max} = 107.37N/C[/tex]
[tex]B_{max} = 35.79\times 10^-^8T[/tex]
Explanation:
[tex]I_{avg}=\frac{E_{max}^2}{2u_0C}[/tex]
[tex]E_{max} =\sqrt{2u_0CI_{avg}} }\\\\= \sqrt{2\times4\pi \times10^-^7\times3\times10^8\times 15.29} \\\\E_{max} = 107.37N/C[/tex]
b)
[tex]B_{max}=\frac{E_{max }}{C}[/tex]
[tex]B_{max} = \frac{107.37}{3\times10^8} \\\\= 35.79\times 10^-^8T[/tex]