Respuesta :
Answer:
4.5 x 10⁻6m
Explanation:
From the formula given,
ʎ/d = x/L
The wavelength of 750 nm will be: 750 x 10⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ 3 = x/ 2.0
Now
50 x 10⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ 3 = x 2.0 = x = 7.5 x 10⁻⁴m
The wavelength of 900 nm will be: 900 x 10 ⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ = x /2.0
00 x 10 ⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ = x /2.0 = x = 9.0 x 10⁻⁴
Then
9.0 x 10⁻⁴ / 7.5 x 10⁻⁴ = 1.2
to get to the first integer, 1.3 must be 1.2 is the multiplied 5 times t (which will be a fringe (bright)) which is 6.
Therefore, what this mean is there will be 6 fringes of wavelength 750 nm and 5 fringes of wavelength 900 nm .
From the central brightest fringe. the mixing fringe will be 4.5 x 10⁻6m or 4500 nm .
The distance from the central maximum on the screen is 4.5 x 10⁻6m
Calculation of the distance:
Since the slit separation is 2.0 mm, and two wavelengths, 750 nm and 900 nm, illuminate the slits. A screen is placed 2.0 m from the slits
Now
ʎ/d = x/L
So,
750 x 10⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ 3 = x/ 2.0
Now
50 x 10⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ 3 = x 2.0 = x = 7.5 x 10⁻⁴m
Now
The wavelength of 900 nm should be
= 900 x 10 ⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ = x /2.0
= 00 x 10 ⁻⁹ / 2.0 x 10⁻³ = x /2.0 = x = 9.0 x 10⁻⁴
= 9.0 x 10⁻⁴ / 7.5 x 10⁻⁴ = 1.2
= 4.5 x 10⁻6m or 4500 nm .
Learn more about wavelength here: https://brainly.com/question/19587294