Respuesta :
Answer:
a = 6.31 m/s²
Explanation:
a) The acceleration of the car can be found using the Newton's second law:
[tex]F = ma[/tex]
[tex]W = ma[/tex]
[tex]mgsin(\theta) = ma[/tex]
Where:
F: is the net force acting on the car
m: is the mass
a: is the acceleration of the car
W: is the weight of the car
θ: is the angle = 40.0°
g: is the gravity = 9.81 m/s²
Hence, the acceleration is:
[tex]a = gsin(\theta) = 9.81 m/s^{2}*sin(40.0) = 6.31 m/s^{2}[/tex]
Therefore, the acceleration of the car is 6.31 m/s².
I hope it helps you!
Complete question:
A roller coaster car starts from rest at the top of a track 35.5 m long and inclined at 40.0° to the horizontal. Assume that friction can be ignored.
(a) What is the acceleration (in m/s2) of the car?
(b) How much time elapses before it reaches the bottom of the track?
Answer:
(a) the acceleration of the car is 6.30 m/s²
(b) elapsed time before it reaches the bottom of the track is 3.36 s
Explanation:
Given;
length of the track, L = 35.5 m
angle of inclination of the track, θ = 40°
initial velocity of the roller coaster, u = 0
Part (a) the acceleration of the car
From Newton's second law;
F = ma = mgsinθ
a = gsinθ
a = 9.8 x sin40
a = 6.30 m/s²
Part (b) elapsed time before it reaches the bottom of the track
Applying kinematic equation;
L = ut + ¹/₂at²
35.5 = 0 + ¹/₂(6.3)t²
35.5 = 3.15t²
t² = 35.5 / 3.15
t² = 11.2698
t = √ 11.2698
t = 3.36 s