A 4-year project has an annual operating cash flow of $48,000. At the beginning of the project, $3,900 in net working capital was required, which will be recovered at the end of the project. The firm also spent $21,700 on equipment to start the project. This equipment will have a book value of $4,380 at the end of the project, but can be sold for $5,460. The tax rate is 40 percent. What is the Year 4 cash flow?

Respuesta :

Answer:

The Year 4 cash flow is $33,348.

Explanation:

The Year 4 is the last year of the project.

In this year we have:

- Income: +$48,000.

- Working capital recovery: +$3,900

- Equipment sale: +$5,460

- Equipment book value: -$4,380

To calculate the tax, we apply the tax rate to the income and to the sale profit (difference between the market value and the book value of the equipment):

[tex]Tax=0.40*[48,000+(5,460-4,380)]\\\\Tax=0.40*(48,000+1,080)\\\\Tax=0.40*49,080=19,632[/tex]

- Tax: -$19,632

Then, we can calculate the Year 4 cash flow:

[tex]CF_4=48,000+3,900+5,460-4,380-19,632=33,348[/tex]  

ACCESS MORE
EDU ACCESS