Respuesta :
Answer:
The cost of the goods and services is approximately $970.05 in the year 1999
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the cost of a particular goods and services in the year 1999, which cost a certain amount in the year 1967 and 1997.
We proceed as follows;
$100 = base year (1967)
$148.50 in 1977, which is "Year 10" because 1977-1967 = 10
$ ? in 1999, which is "Year 32"
Exponential growth generally looks like:
y = Pe^rt where P = initial value, r = "rate," and t = time
We know the following ordered pairs:
(0, 100) and (10, 148.50)
Plugging them in...
100 = Pe^r(0) = P so P = 100
Now let's do the same with the next ordered pair
148.50 = (100)(e^10r)
148.50/100 = e ^10r
1.485 = e^10r
ln(1.485) = 10r
0.1ln(1.485) = r
Now we plug that in for our r to get the formula
Y = (100)(e^ (0.1ln(1.485) t)
Now we plug in year 32 and solve for y
Y = (100)(e^ (0.1ln(1.485) t) =
Y = (100)(e^ 3.2ln(1.485)
Y = approx. $970.05 in 1999
Answer:
$354.42
Explanation:
First we must determine the exponential growth rate:
y = aeⁿˣ
- a = 1967 value = $100
- n = time = 10
- y = 1977 value = $148.50
- x = exponential growth rate
148.5 = 100e¹⁰ˣ
e¹⁰ˣ = 148.5 / 100 = 1.485
ln (e¹⁰ˣ) = ln 1.485
10x = 0.39541
x = 0.039541
Now we replace x into a new equation:
y = aeⁿˣ
- a = 1967 value = $100
- n = time = 32 (1999 - 1967)
- y = 1999 value = ?
- x = exponential growth rate = 0.039541
- e = given mathematical number = 2.71828
y = 100 (2.71828⁽³²⁾⁽⁰°⁰³⁹⁵⁴¹⁾) = 100 (2.71828¹°²⁶⁵³¹²) = 100 (3.5442)
y = 354.42