Answer:
$4,000
Explanation:
The computation of the equipment recognized on the income statement for the year ending December 2018 is shown below:
= Amount received from the customers ÷ Number of years
= $24,000 ÷ 2 years
= $12,000
This $12,000 is one year
Now for one months i.e from September 1 to December 31 is
= $12,000 ÷ `12 months × 4 months
= $4,000